ZAJÍMAVOSTI / Příroda

Ošetření jírovců na Žižkově náměstí v Táboře
Ošetření památných jírovců v Táboře. 
Autor / zdroj foto: Jan Pávek

Tábor

V pondělí 8. března se v korunách jírovců na Žižkově náměstí pohybovali s pomocí stromolezecké techniky specialisté na ošetření stromů.

Jak informovala vedoucí městského Odboru životního prostředí Jana Daňková, probíhající zásah je součástí akce „Revitalizace kořenové zóny a stabilizace korun jírovců na Žižkově náměstí v Táboře“, aktuálně se koná arboristické ošetření stromů, spočívající v provedení zdravotního řezu (odstranění suchých a odumírajících větví), odlehčení korun a nahrazení dosluhující, tzv. vrtané vazby šetrnější vazbou podkladnicovou.

Práce zajišťují zkušení a kvalifikovaní arboristé, kteří mj. přímo tyto jírovce v minulosti ošetřovali. Snaha o záchranu těchto výjimečných a významných stromů bude pokračovat 23. a 24. 4. úpravami prokořenitelného prostoru, směřujícími k zajištění jeho provzdušnění a propustnosti.

Dva vzrostlé stromy na Žižkově náměstí, které rostou u kostela Proměnění Páně, v prostředí kulturní památky souboru plastik Piety, sv. Donáta a sv. Floriána, byly vysazené roku 1854 u příležitosti sňatku císaře Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské zvané Sissi a nesou tedy pojmenování František a Alžběta. Jedná se o jírovce maďaly (Aesculus hippocastanum L.). Tento druh je původem z Balkánského poloostrova, ve střední Evropě zdomácněl. Přirozeným prostředím jsou mu polostinné vlhké lesy na živné a hluboké půdě. Vzrostlé jírovce ve věku nad 170 let jsou jedinou vegetační dominantou celého náměstí. Průměr kmene stromů je kolem 1 m.

Autor / zdroj: Luboš Dvořák

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.